Automatyczne generowanie dokumentacji elektrycznej - 5 prostych zasad

Naucz się 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby szybko i efektywnie pracować z bazami aparatury i zestawieniami - w zaawansowanym programie do projektowania elektrycznego, takim jak PCSCHEMATIC Automation.

Gdy osiągniesz już zadowalające doświadczenie w rysowaniu PLC oraz schematów sterowania i zasilania, możesz zaoszczędzić wiele czasu zapoznając się z zasadami pracy z bazą aparatury i zestawieniami.

Mówiąc prosto – jest 5 rzeczy, które powinieneś znać, żeby szybko i efektywnie pracować z bazą aparatury i zestawieniami, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PCSCHEMATIC Automation.

Montaż szafy

1. Jak pozwolić PCSCHEMATIC automatycznie wypełnianiać zestawienia

Podczas tworzenia dokumentacji elektrycznej, zastosowane aparaty są reprezentowane przez jeden lub wiele symboli elektrycznych – jeden symbol dla każdej funkcji aparatu. Wszystkie te symbole mogą mieć dołączony numer artykułu – np. kod EAN lub typ. Dzięki temu program może dołączyć dalsze informacje dla symbolu/aparatu z bazy aparatury.

Gdy wybierasz aparat z bazy danych, pojawia się menu symboli dla aparatu zawierające wszystkie symbole elektryczne dla funkcji elektrycznych tego aparatu.
Gdy umieszczasz te symbole na schematach, dane aparatu są automatycznie dołączane. Dzięki temu automatycznie zestawienia mogą być wypełniane automatycznie.

Gdy zestawienia w programie mają zostać wypełnione, program pobiera informacje o numerach użytych aparatów bezpośrednio ze schematów. Bazując na tych informacjach program pobiera dalsze informacje z bazy danych i wypełnia zestawienia automatycznie.

2. Jak utworzyć swoją własną bazę aparatury

W celu zapewnienia jak najlepszego działania tej funkcji, możliwe jest utworzenie swojej własnej bazy aparatury. Można to wykonać przez zwykły import części istniejącej w programie bazy aparatury. Dane, które masz w postaci elektronicznej mogą być również w prosty sposób dodane do bazy aparatury. Niektóre firmy wyznaczają jedną osobę, która jest odpowiedzialna za zarządzanie bazą aparatury w programie Automation.

3. Jak przeprowadzać konserwację bazy aparatury

Gdy chcesz przeprowadzać konserwację bazy aparatury, powinieneś również wiedzieć, jak edytować informację w bazie aparatury, aktualizować informacje z zastosowanych baz aparatury oraz jak dodać nowe pozycje do bazy aparatury. Na tym etapie możesz zaoszczędzić czas ucząc się, jak dodawać nowe aparaty do bazy w sposób graficzny, oraz jak projektować swoje własne symbole.

4. Jak tworzyć, wstawiać i aktualizować zestawienia w projekcie

Jeżeli nie używasz gotowych stron dla zestawień, które są dostarczane razem z programem, warto zapoznać się z zasadami tworzenia zestawień w Automation. Lub nauczyć się choćby jak w prosty sposób adaptować istniejące zestawienia do swoich potrzeb.

Powinieneś więc wiedzieć, w jaki sposób łatwo wstawić takie zestawienia do projektu oraz w jaki sposób szybko określić zakres aparatów, które mają się znaleźć na generowanych zestawieniach. Powinieneś również wiedzieć, jaka komenda służy do wypełniania zestawień.

5. Jak eksportować zestawienia do plików

Wszystkie typy zestawień w programie mogą być zapisywane do plików. Gdy np. chcesz wyeksportować listę części do systemu zarządzania magazynem, wysłać plik z zamówieniem, plik z numerami przewodów lub listę We/Wy PLC do programu PLC, powinieneś wiedzieć, jak stworzyć pliki zestawień w kilka minut. Jeżeli chcesz nauczyć się, jak to zrobić samemu, powinieneś poświęcić temu zagadnieniu chwilę uwagi.

Nauka tych opcji nie wymaga dużego wysiłku z twojej strony. Podręczniki do programu zawierają opisy, z których możesz dowiedzieć się, jak to wykonać – jest to do zrobienia i nie jest bardzo trudne. Szybką metodą zapoznania się z tymi opcjami może być uczestnictwo w szkoleniu z zakresu obsługi programu, gdzie nauczysz się również wiele o funkcjach programu. Czas spędzony na takim szkoleniu zaowocuje szybszą pracą na co dzień.

Inne artykuły z tej serii

Może przeczytać więcej w następujących artykułach:

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2023 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności