Zobacz, co możesz zrobić w programie do projektowania elektryki PCSCHEMATIC Automation. Na przykład rysowanie schematów obwodów i innych rysunków elektrycznych.
Na pierwszy rzut oka PCSCHEMATIC Automation może wyglądać jak każdy inny program CAD. I jeśli chcesz tylko narysować kilka schematów elektrycznych, przekonasz się, że tworzy się je z łatwością – ale prawdopodobnie nie odkryjesz, dlaczego ten program całkowicie dominuje na duńskim rynku oprogramowania do projektowania elektrycznego.
Jednak gdy przyjrzysz się bliżej programowi do projektowania elektryki, możesz zrozumieć przyczynę sukcesu:
Do tego wszystkiego dochodzi dobra i niezawodna pomoc techniczna.
Fakt, że program do projektowania elektryki obsługuje również standardy IEC/EN, zdefiniowany przez użytkownika import i eksport danych we/wy PLC, traser do automatycznego rysowania linii połączeń, funkcje automatycznego generowania projektów, inteligentne funkcje dla rozdziałów, rozwiązania do pracy w sieci, możliwości instalacji w domu i wiele innych funkcji, to tylko dodatkowe korzyści dla wielu użytkowników programu.
Program do projektowania elektryki jest zasadniczo używany wszędzie tam, gdzie trzeba dokumentować automatykę elektryczną i jednostki sterujące. Lub – innymi słowy – wszędzie tam, gdzie znajdziesz elektryka przemysłowego. Użytkownikami są zatem duże i mniejsze firmy z branży automatyki/instalacji, inżynierowie-konsultanci, elektrownie, a także duże i mniejsze firmy produkcyjne wszelkiego rodzaju.
Podczas gdy mniejszego użytkownika może zainteresować szybkość tworzenia dokumentacji elektrycznej, większe firmy koncentrują się również na takich kwestiach, jak możliwości pracy w sieci, interfejsy dla praktycznie wszystkich głównych formatów baz danych, inteligentne oznaczenia referencyjne i zgodność z normami IEC/EN.
Jedną z rzeczy, która sprawia, że program do projektowania elektryki jest tak łatwy w obsłudze, jest jego zorientowana na projekt struktura. Termin zorientowany na projekt obejmuje fakt, że wszystkie części dokumentacji są reprezentowane jako strony w tym samym dokumencie. Korzystając z wbudowanego menadżera stron lub klikając zakładkę strony lub rozdziału na ekranie, możesz przechodzić między różnymi stronami projektu.
Zorientowana na projekt struktura w PCSCHEMATIC Automation zawiera wszystkie części dokumentacji elektrycznej w tym samym dokumencie.
Jest to wspierane przez funkcje przeglądu, które zapewniają kontrolę nad danymi projektu. Projekty można podzielić na rozdziały z indywidualnie aktualizowanymi zestawieniami i spisami treści.
Oprócz obwodów sterowania i schematów obwodów głównych znajdziesz tutaj strony z układami mechanicznymi, zestawieniami elementów i części oraz wszelkimi innymi rodzajami zestawień. Można załadować symbole mechaniczne, a graficzne plany złączek, kabli i połączeń mogą być generowane automatycznie na podstawie schematów elektrycznych.
Gdy chcesz znaleźć elementy w projekcie, możesz wyszukać wszystkie typy tekstów w projekcie lub wyświetlić listę wszystkich symboli lub tekstów projektu, określając ich położenie w projekcie. Kliknięcie na symbol/tekst/stronę automatycznie wyświetla obiekt, na który kliknąłeś.
Funkcja sprawdzania projektu identyfikuje błędy rysunkowe w projekcie.
Struktura zorientowana na projekt jest solidnie wspierana przez wiele aktualizowanych on-line odsyłaczy między symbolami na wszystkich stronach projektu. Kiedy na przykład umieszczasz stycznik, odsyłacz skrosny jest automatycznie umieszczany obok symbolu w miejscu zdefiniowanym przez użytkownika. Odsyłacz skrosny jest automatycznie aktualizowany o bieżące numery ścieżek prądowych innych symboli elektrycznych elementu.
Zamiast odsyłaczy skrosnych program do projektowania elektryki może również automatycznie tworzyć odwzorowanie zestyków, co ponadto daje graficzny przegląd funkcji elementu, które nie są używane. Wszystkie odsyłacze w projekcie są aktualizowane on-line za każdym razem, gdy symbole lub strony projektu są przenoszone, wstawiane lub usuwane.
Można również określić własne odsyłacze między symbolami w projekcie. Ponadto możesz wstawić tak zwane symbole sygnałów, określające, że potencjał elektryczny jest kontynuowany na innych stronach projektu.
Podczas umieszczania nowych symboli można im automatycznie przypisać nowe nazwy symboli. Pracując z oznaczeniami referencyjnymi, program do projektowania elektryki pomaga w dodawaniu funkcji i aspektów lokalizacji do nazwy symbolu. To sprawia, że nazwa symbolu odzwierciedla, że symbol jest częścią, powiedzmy, Pompy 3 i jest umieszczony w Hali 2.
Można również określić, że wszystkie symbole na stronie projektu — i/lub w obszarze na stronie — mają określone oznaczenie referencyjne. Gdy symbol na stronie ma inne oznaczenie referencyjne, określasz je w nazwie symbolu. Korzystając z tej funkcji, program do projektowania elektryki może również automatycznie tworzyć określone zestawienia dla każdej pompy, stojaka lub zespołu — według własnego uznania.
Wśród wielu funkcji automatycznych znajdziesz aktualizowane on-line odsyłacze między symbolami, inteligentną obsługę oznaczeń referencyjnych zgodnie z EN 81346, automatyczną numerację przewodów, automatyczne nazywanie symboli, funkcję zamiany symboli, automatyczne rysowanie linii połączeń (traser), inteligentną zmianę nazw symboli w kopiowanych obszarach, funkcje sprawdzania projektu i automatyczne generowanie projektów.
Jeśli zmienisz oznaczenie referencyjne, program do projektowania elektryki daje możliwość automatycznej zmiany stron i symboli, na które ma to wpływ. Automatyczne numerowanie przewodów i potencjałów to również standardowe funkcje. Numery przewodów można łatwo wyeksportować do narzędzia do drukowania oznaczników przewodów. Zestawienia połączeń są generowane równie łatwo.
Gdy często tworzysz projekty zawierające np. stronę tytułową, spis treści, a także niektóre rodzaje zestawień i stron schematów, można utworzyć tzw. szablon projektu zawierający te strony. Następnym razem, gdy zaczniesz projekt, możesz zacząć od otwarcia tego szablonu projektu i kontynuować pracę od tego miejsca.
Możesz stworzyć bibliotekę zawierającą różne szablony projektów, dla różnych typów projektów lub różnych klientów. Alternatywnie można skorzystać z szablonu projektu, który znajduje się w pakiecie programu. W związku z tym możesz utworzyć bibliotekę z szablonami stron dla każdego typu strony w programie.
W związku z tym można utworzyć bibliotekę rysunków standardowych, która może zawierać dane artykułów dołączone do każdego pojedynczego symbolu na rysunku standardowym. Te rysunki standardowe można przeciągać bezpośrednio na strony projektu i automatycznie łączyć ze schematami elektrycznymi.
Niektórzy dostawcy aparatury dysponujący bazami dla PCSCHEMATIC stworzyli również kompletne obwody rozruszników silnikowych z dołączonymi danymi artykułów, które można przeciągnąć bezpośrednio na strony ze schematami.
W tabelkach rysunkowych na stronach projektu dokumentacji elektrycznej można zawrzeć różne informacje o danych klienta, kto jest projektantem, kiedy strona została utworzona itp. Informacje te są wprowadzane w oknie dialogowym obejmującym cały projekt.
Gdy zachodzi potrzeba zmiany tego typu informacji, dokonuje się ich tylko w tym oknie dialogowym, a informacje w tabelkach rysunkowych w całym projekcie są aktualizowane automatycznie. Odpowiednio, możesz wprowadzić informacje dla każdej pojedynczej strony w dokumentacji elektrycznej.
Podczas tworzenia dokumentacji elektrycznej za pomocą PCSCHEMATIC Automation można korzystać z predefiniowanych formatek rysunkowych i zestawień. Możesz także zaprojektować własne formatki rysunkowe i zestawienia, aby nadać dokumentacji elektrycznej swój własny, unikalny profil firmy. Możesz albo dostosować wstępnie zdefiniowane formatki rysunkowe, dodając logo swojej firmy, albo zaprojektować je od podstaw. Obrazy bitmapowe i JPEG można również umieszczać na stronach projektu.
Ponadto możliwe jest dołączenie logo do projektu na poziomie ogólnym. To logo można następnie umieścić na przykład w tabelkach rysunkowych i jest ono automatycznie zastępowane we wszystkich częściach projektu, jeśli zastosowane logo zostanie zmienione.
Ponadto wielu międzynarodowych dostawców elementów elektrycznych stworzyło bazy danych dla PCSCHEMATIC. Kiedy rysujesz schematy elektryczne za pomocą tych baz, masz bezpośrednio dostępne zarówno symbole elektryczne elementów, jak i wszystkie niezbędne informacje dotyczące zamawiania.
Poza informacjami technicznymi i danymi dotyczącymi zamówień, te bazy aparatury zawierają symbole elektryczne elementów oraz symbole mechaniczne do rysowania widoków mechanicznych. Możesz użyć tych baz aparatury bezpośrednio lub załadować je do własnej bazy aparatury. Tę bazę danych można tworzyć i utrzymywać za pomocą programu PCSCHEMATIC Baza danych, który otrzymuje się wraz z programem.
Aby uzyskać lepszy przegląd wielu aparatów w bazie aparatury, łatwo jest skonfigurować różne filtry, dzięki czemu np. wyświetlane są tylko aparaty od określonych dostawców lub tylko zatwierdzone aparaty.
Rysując schematy, możesz pobierać inteligentne symbole elektryczne bezpośrednio z tzw. menu podręcznego, które jest wyświetlane na ekranie. Tutaj umieszczasz najczęściej używane symbole (oraz typy tekstów, linii i łuków). Te symbole mogą mieć dołączone dane artykułów, które są przenoszone do generowania zestawień części i elementów w projekcie.
Po kliknięciu elementu w bazie aparatury automatycznie pojawia się menu zawierające symbole elektryczne dla elementu. Umieszczając te symbole na schematach przenosisz również informacje na schematy elektryczne, co umożliwia programowi automatyczne wypełnianie zestawień.
Możesz również wejść do bazy aparatury, klikając symbol w menu podręcznym. Spowoduje to wyświetlenie w bazie aparatury wszystkich aparatów zawierających symbol elektryczny typu, na który kliknąłeś. Kiedy klikniesz na aparat w bazie aparatury, automatycznie pojawi się menu podręczne zawierające symbole elektryczne dla wszystkich funkcji w wybranym aparacie. Symbole dla funkcji można następnie umieścić na schematach. Jeśli do programu zostanie podłączony skaner kodów kreskowych, symbol elektryczny aparatu można wczytać, skanując kod kreskowy aparatu w katalogu dostawcy. Za pośrednictwem bazy aparatury dane aparatów są dołączane do symbolu w projekcie.
Podczas umieszczania symbolu na schemacie za pomocą bazy aparatury, numer artykułu aparatu jest automatycznie dołączany do symbolu w projekcie. Dzięki temu program może pobierać dodatkowe informacje o aparatach z bazy aparatury i automatycznie aktualizować wszystkie zestawienia. Zestawienia te mogą obejmować części, elementy, kable, złączki, połączenia i PLC. Istnieją również automatycznie aktualizowane spisy treści – na poziomie projektu lub rozdziału – strony tytułowe i strony tytułowe rozdziałów.
Wszystkie te zestawienia są integralną częścią projektu elektrycznego i nie będą musiały być tworzone ponownie, gdy wrócisz do projektu na późniejszym etapie. Możesz dowolnie definiować własne zestawienia, na przykład z logo swoim – lub Twoich klientów – na wszystkich stronach dokumentacji. Zestawienia mogą być również eksportowane jako zdefiniowane przez użytkownika pliki tekstowe, które można importować do innych systemów – np. jako pliki zamówień. Zestawienia można również eksportować do programu Excel.
Korzystając z systemu odsyłaczy w programie, w zestawieniach możesz umieścić pozycje symboli elektrycznych i mechanicznych w projekcie. Jeśli rysujesz schematy jednokreskowe, program automatycznie umieszcza odpowiednią liczbę elementów na zestawieniach elementów i części. Wykazy mogą być również wypełniane zgodnie z zastosowanymi oznaczeniami referencyjnymi. Zestawienia mogą zawierać informacje dotyczące określonego rozdziału lub całego projektu.
Poza bazami aparatury, w których znajdziesz tysiące aparatów, do programu dołączono ponad tysiąc symboli elektrycznych. Pomaga to w szybkim tworzeniu schematów elektrycznych za pomocą PCSCHEMATIC Automation. Obejmuje to między innymi obszerną bibliotekę symboli IEC/EN, symbole czujników, PLC, hydrauliki i pneumatyki, a także wiele innych bibliotek symboli, o których mowa w dalszej części. Jeśli potrzebujesz dodatkowych symboli, możesz je łatwo zaprojektować w programie. Korzystając z wbudowanej funkcji dokumentacji, biblioteki symboli są dokumentowane automatycznie.
Twórcy programu mocno podkreślili w dokumentacji wspieranie standardów IEC/EN. Normy te są stosowane jako standardy rysunków projektów elektrycznych w Unii Europejskiej (UE) i wielu innych krajach. Dlatego biblioteka symboli jest zgodna z normą IEC/EN 60617, a program obsługuje oznaczenia referencyjne zgodnie z IEC/EN 81346. Podczas kopiowania obszaru analizowane są standardy nazewnictwa w obszarze oraz to, czy zaciski w obszarze są nazywane zgodnie z zgodnie z IEC/EN 60204-1, 14.2.1 (przewody i trasy kablowe), nazwy zacisków w kopii zostaną zmienione zgodnie z tą normą. Należy jednak zauważyć, że struktura programu jest na tyle otwarta, że może ono również obsługiwać dowolny standard, który zdecydujesz się stworzyć lub którego będziesz przestrzegać.
Ponadto program zawiera funkcję tłumaczenia, która pomaga w tłumaczeniu tekstów w projektach na inne języki. Ta funkcja pomaga również upewnić się, że teksty w projektach są zgodne ze standardami Twojej firmy dotyczącymi tekstów w projektach. Program obsługuje również różne zestawy znaków, takie jak znaki polskie, bałtyckie, czeskie i rosyjskie. Poza tym istnieją znaki specjalne z innych języków europejskich.
Jeśli używasz już innego programu bazodanowego dla danych aparatury, prawie na pewno możesz sprawić, by ta baza danych działała z programem PCSCHEMATIC. Dzieje się tak, ponieważ PCSCHEMATIC może korzystać z baz danych obsługiwanych przez ODBC, MDAC (Microsoft Data Access Components – standard w systemie Windows) oraz BDE.
PCSCHEMATIC Automation może łączyć się z programami do programowania PLC, narzędziami do numerowania przewodów, systemami etykiet, wysyłać pliki do systemów zamawiania urządzeń, edytować dane PLC za pomocą programu Excel, importować i eksportować standardowe formaty CAD DWG i DXF oraz automatycznie aktualizować wszystkie typy zestawień. Ponadto program obsługuje praktycznie każdy format bazy danych, dzięki czemu może współpracować z formatem bazy danych używanym w Twojej firmie.
Umożliwia to między innymi korzystanie z baz danych Oracle i Microsoft SQL w PCSCHEMATIC. PCSCHEMATIC bezpośrednio wykorzystuje formaty baz danych Access.
Większe firmy korzystają z faktu, że PCSCHEMATIC Automation działa również w sieci. Sama instalacja sieciowa jest dość prosta, ponieważ nie trzeba umieszczać klucza licencyjnego na samym serwerze. Wbudowane kontrole bezpieczeństwa uniemożliwiają użytkownikom programu nadpisywanie tego, co inni użytkownicy stworzyli dla tego samego projektu w sieci.
Administrator może również centralnie sterować ustawieniami komputerów PC w sieci, dzięki czemu użytkownicy mają np. dostęp do tych samych menu podręcznych i ustawień bazy aparatury. W przypadku korzystania z licencji sieciowej istnieje możliwość przenoszenia licencji na inne komputery nieposiadające licencji – na określony czas.
Sam program jest samodzielnym programem. Oznacza to, że do uruchomienia programu nie potrzebujesz niczego oprócz systemu Windows. Ponadto PCSCHEMATIC Automation jest otwarty na integrację z aplikacjami. W przypadku eksportu i importu do iz innych formatów plików istnieje możliwość określenia własnych parametrów mapowania.
W PCSCHEMATIC Automation możesz pracować z kilkoma projektami otwartymi w tym samym czasie i swobodnie kopiować między projektami. Kiedy kopiujesz schematy lub części schematów z jednego projektu do drugiego, program automatycznie aktualizuje wszystkie odsyłacze zgodnie z nową sytuacją i pyta, czy automatycznie zmienić nazwy wstawionych symboli. Całe strony można kopiować z jednego projektu do drugiego za pomocą funkcji przeciągnij i upuść.
Za pomocą programu Excel można również pozwolić programowi łączyć różne projekty, a ponadto można pozwolić programowi automatycznie rysować strony schematów elektrycznych w oparciu na przykład o plik Excel.
Pod wieloma względami PCSCHEMATIC Automation jest pionierem w dziedzinie dokumentacji elektrycznej i zrobił wiele dla obsługi PLC w programmie do projektowania elektryki. Ponieważ na tym obszarze nie istniał żaden standard IEC, twórcy programu na przykład połączyli wysiłki z radą dostawców sterowników PLC i opracowali własny standard dokumentacji sterowników PLC. Te symbole PLC są dołączone do programu, a bazy aparatury wykorzystujące te symbole PLC zostały już wprowadzone.
Ponadto program obsługuje zdefiniowane przez użytkownika importy i eksporty wejść/wyjść PLC do i z narzędzi programistycznych PLC. W programie znajdziesz również kilka funkcji automatycznych, które wspomagają dokumentowanie PLC, takich jak automatyczne adresowanie i przeadresowanie. Funkcja ponownego adresowania umożliwia wkładanie dodatkowych kart we/wy do sterowników PLC bez łamania sobie karku.
Ponadto możliwa jest edycja danych PLC w programie za pomocą programu Excel. Jeśli korzystasz z serii Siemens Simatic ET200S, program jest zintegrowany z oprogramowaniem Simatic ET200S, co pozwala łatwo korzystać z najlepszych funkcji obu programów.
Ze względu na szerokie wykorzystanie PLC i innych systemów I/O, twórcy programu kładą nacisk na zaprojektowanie dodatkowych automatycznych funkcji PLC w nadchodzących wersjach.
Razem z programem dostarczane są specjalne symbole IEC/EN dla typowych instalacji w budynkach oraz instalacji inteligentnych budynków, takich jak EIB. Na każdej stronie rysunku w projekcie możesz pracować na 255 różnych warstwach. Na tych warstwach można pracować na różnych wysokościach, co wspomaga dokumentację instalacji elektrycznej. Program może również wyświetlać instalacje w układzie izometrycznym. Długości kabli są obliczane automatycznie na zestawieniach części. Korzystając z wbudowanego narzędzia, można pokazać różne aparaty elektryczne jako szczegółowe rysunki złożeniowe.
Klikając prawym przyciskiem myszy np. symbol elektryczny gniazda wtykowego, można zobaczyć rysunek graficzny i listę części zawartych w gnieździe. Kiedy aktualizujesz zestawienia, możesz określić, czy chcesz, aby te szczegółowe informacje znalazły się na zestawieniach, czy nie. Dla programu dostępnych jest wiele gotowych rysunków. Znajdziesz u nas również symbole do dokumentacji systemów alarmowych, teleinformatycznych oraz symbole budowlane.
Możesz zaprojektować plany terenu w programie lub zaimportować je z pliku DWG lub DXF. Projekty można również eksportować jako pliki DWG lub DXF.
Jeśli posiadasz już istniejącą dokumentację elektryczną w postaci plików AutoCAD, dodatkowo stworzone zostało specjalne narzędzie do ich konwersji. To narzędzie umożliwia konwersję plików DWG/DXF z innych aplikacji elektrycznych, dzięki czemu bloki w pliku DWG/DXF są tłumaczone na inteligentne symbole elektryczne w tworzonym projekcie PCSCHEMATIC.
Powoduje to automatyczne tworzenie odsyłaczy między symbolami. Ponadto zastosowane atrybuty tekstowe są dołączone do symboli, jak np. nazwa symbolu, typ symbolu i nazwy połączeń w projekcie. To właśnie inteligentne dołączanie danych do symboli umożliwia automatyczną aktualizację wszystkich rodzajów zestawień w programie.
Twórcy programów w PCSCHEMATIC mają ponad 30-letnie doświadczenie w tworzeniu programów dla branży elektronicznej i elektrycznej. Wiele lat temu istniała wersja DOS, a doświadczenia z programu DOS przygotowały grunt dla wersji Windows.
Kiedy projektowano wersję dla systemu Windows, programiści postanowili rozpocząć programowanie od zera. To postawiło ich w wyjątkowej sytuacji, że mogli stworzyć program, który od samego początku był otwarty na wszystkie wymagania, o których wiedzieli, że nadejdą wiele lat później.
Dzięki tej otwartości programiści mogą teraz bardzo szybko i z dużą precyzją dodawać nowe funkcje do programu – a także niezwykle szybko reagować na prośby użytkowników. Prawdopodobnie jest to również powód, dla którego program dominuje na duńskim rynku oprogramowania do projektowania elektrycznego i powód, dla którego PCSCHEMATIC Automation można znaleźć w ponad 30 różnych krajach.
Jak widać, PCSCHEMATIC Automation to najnowocześniejsze program do projektowania elektryki. A szybki wzrost ilości nowych funkcji programu gwarantuje, że program będzie nadal utrzymywał swoją pozycję w przyszłości.
|
PCSCHEMATIC Poland sp. z o.o. |
tel. +48 71-716-65-94 |
|
|
© 2025 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności