Naucz się 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby szybko i skutecznie rysować schematy obwodów elektrycznych, schematy PLC i schematy obwodów sterowania i zasilania - przy użyciu zaawansowanego programu do projektowania elektrycznego, takiego jak PCSCHEMATIC Automation.
Gdy kupujesz zaawansowany program typu CAD elektryczny do tworzenia dokumentacji elektrycznej, taki jak PCSCHEMTIC Automation, powinien on pozwolić ci skupić się na aspektach technicznych twojej pracy, żebyś nie musiał tracić czasu na trywialne czynności związane z tworzeniem dokumentacji elektrycznej.
Zanim dojdziesz do tego etapu, będziesz naturalnie musiał – jako nowy użytkownik – zapoznać się z kilkoma zasadami działania programu. Możesz to zrobić całkiem szybko, jeżeli nie będziesz tracił czasu na poznanie od razu wszystkich zaawansowanych funkcji programu.
Mówiąc prosto – jest 10 rzeczy, które powinieneś znać, żeby szybko i efektywnie rysować w programie PCSCHEMATIC Automation.
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest sposób wstawiania symboli na stronach projektu.
Gdy możesz umieszczać symbole elektryczne, jesteś na dobrej drodze do narysowania schematu połączeń elektrycznych w dokumentacji. Dzieje się tak dlatego, że symbole elektryczne są jądrem inteligentnego programu do tworzenia dokumentacji elektrycznej.
Po wstawieniu symboli do projektu, można przypisać im dane aparatów, korzystając z obszernej bazy aparatury dostarczanej z programem Automation. Te dane mogą być następnie przenoszone do zestawień, które program aktualizuje automatycznie, bez konieczności wpisywania żadnych danych.
Wstawiając symbole możesz nazywać je ręcznie, lub pozwolić programowi nadawać nazwy automatycznie.
Oczywiście wstawione symbole muszą być połączone przez narysowanie linii połączeń. Ty decydujesz, czy rozpocząć od narysowania tych linii, czy od wstawiania symboli – możesz też wstawiać symbole i rysować linie w dowolnej kolejności.
Jeżeli rozpoczniesz od wstawiania symboli, możesz wykorzystać funkcję programu służącą do automatycznego rysowania linii połączeń, tzw. traser.
Te linie mogą być rysowane różnymi rodzajami linii, grubościami i kolorami – tak samo możesz też rysować okręgi i łuki.
Poza danymi dołączonymi do symboli w projekcie, możesz również potrzebować wstawić inne informacje / teksty na stronach projektu. Możesz wstawiać tzw. wolne teksty, które wstawiasz wprost na stronach projektu lub tzw. pola danych.
Pola danych mogą zawierać informacje, które dotyczą indywidualnych stron projektu lub informacje dotyczące całego projektu. W ten sposób możesz umieścić np. nazwę klienta, nazwę projektanta czy tytuł strony lub projektu.
Podobnie jak dla tekstów symboli, zawartość pól danych może być przenoszona bezpośrednio do automatycznie tworzonych w programie zestawień.
Wspomniane wcześniej symbole, linie, okręgi/łuki i teksty są zwane obiektami rysunkowymi.
Podczas pracy w programie będziesz miał do dyspozycji różne opcje, zależnie od tego, z jakim typem obiektów pracujesz.
Aby oszczędzać czas dobrze jest wiedzieć, jak przenosić właściwości między obiektami tego samego typu. Jeżeli na przykład wstawiłeś tekst wysokości 5 mm i koloru niebieskiego, możesz następnie zmienić wiele tekstów na wysokość 5 i kolor niebieski jedną operacją.
Powinieneś również wiedzieć, że jest różnica między wstawianiem nowych obiektów i pracą z obiektami, które już są wstawione. W zależności od tego, czy pracujesz z obiektami na rysunku, czy wstawiasz nowe obiekty, będziesz miał do dyspozycji różne opcje. W programie wybierasz wstawianie obiektów / pracę z obiektami klikając na ikonę Ołówka.
W codziennej pracy przydaje się również umiejętność powiększania fragmentów rysunku na ekranie. Dzięki temu możesz widzieć wszystko i pracować bardziej szczegółowo.
Powinieneś również wiedzieć, jak pomniejszyć widok, żeby zobaczyć większy fragment strony lub całą stronę. Pracując w powiększeniu powinieneś umieć przewijać zawartość ekranu, żeby przemieszczać się między częściami schematu, nad którymi pracujesz.
Podczas umieszczania symboli są one umieszczane z określoną dokładnością – np. 2,5 mm – którą możesz określić w programie. Z uwagi na przejrzystość – oraz estetykę dokumentacji – powinieneś również wiedzieć, jak rozmieścić umieszczone obiekty lub rozstawić je w określonych odstępach.
Warto również znać funkcje programu służące do automatycznego numerowania dla tekstów, w wielu obiektach, w jednej operacji. Tymi tekstami mogą być na przykład nazwy symboli lub nazwy punktów połączeniowych dla symboli.
Dobrze jest wiedzieć, jak program wspomaga cię w określeniu, że połączenie elektryczne (lub potencjał) jest kontynuowane w innej części schematu – lub na innej stronie projektu. W tym celu Automation stosuje tzw. symbole sygnałów, które automatycznie tworzą odsyłacze do miejsc, gdzie połączenie elektryczne jest kontynuowane.
Gdy chcesz pracować bardziej wydajnie, powinieneś wiedzieć jak pracować z obszarami. Gdy zaznaczysz fragment schematu, możesz przenieść lub skopiować zaznaczony obszar i umieścić go gdziekolwiek na tej samej lub innej stronie. Gdy kopiujesz obszary, program może automatycznie przemianować symbole w obszarze, podczas umieszczania kopii obszaru w projekcie.
Wszystkie wymienione wcześniej czynności można opanować naprawdę szybko. Lecz jeżeli chcesz stać się ekspertem w pracy z symbolami, możesz nauczyć się różnych skrótów przy wyszukiwaniu i umieszczaniu symboli. W ten sposób możesz opracować sposób pracy najbardziej odpowiadający sytuacji i twoim preferencjom.
Poza wymienionymi punktami jest jeszcze mnóstwo innych opcji, z którymi warto się zapoznać.
Są to na przykład:
... i dużo więcej funkcji dla projektowania elektrycznego
W tym kontekście najważniejsze jednak jest to, aby opanować podstawowe zasady, a następnie zaznajamiać się z bardziej zaawansowanymi funkcjami programu, gdy będzie potrzeba. Jeżeli chcesz lepiej opanować program i opanować szybszy sposób pracy, zalecane jest dodatkowo przejście przeszkolenia z zakresu obsługi programu. Czas spędzony na takim szkoleniu zaowocuje szybszą pracą na co dzień.
Może przeczytać więcej w następujących artykułach:
|
INFORMIK |
tel. +48 71-352-85-71 |
|
|
© 2023 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności