Informacje o zmianach w bazie aparatury od wersji V23.
Wersja 23 programu PCSCHEMATIC Automation wprowadza szereg gruntownych zmian w programie, związanych z integralnością danych oraz stabilnością pracy programu. Poniżej opisane zostały te zmiany oraz konsekwencje, jakie ze sobą niosą.
Od momentu swojego powstania program Automation był programem otwartym. Pozwalał na tworzenie własnych symboli oraz rozbudowę bazy aparatury. Odnosiło się to również do standardowych symboli i baz aparatury, dostarczanych z programem.
Przyjęto też zasadę, że w każdym kraju program może się rozwijać samodzielnie, dzięki czemu bazy programu mogły być rozbudowywane o dowolną aparaturę, używaną przez użytkowników w danym kraju.
Swoboda w rozbudowie programu i brak ograniczeń w przerabianiu standardowych symboli i baz aparatury dostarczanych z programem zaczęła skutkować pojawianiem się błędów w działaniu programu. Dział pomocy technicznej przyjmował coraz więcej zgłoszeń błędnego działania programu i angażował programistów w wyszukiwanie błędów w programie. Niestety w większości przypadków okazywało się, że przyczyną błędnego działania programu są błędy w symbolach lub bazie aparatury, które były zmieniane przez użytkowników nie posiadających wymaganej wiedzy.
Swoboda w rozbudowie baz aparatury skutkowała również tym, że te same elementy były dodawane do programu niezależnie w każdym kraju – praca była dublowana, nie było mechanizmów wspólnej rozbudowy baz aparatury.
Brak wspólnej i skoordynowanej rozbudowy bibliotek symboli i baz aparatury zaczął też skutkować problemami w przypadku wymiany projektów między użytkownikami w różnych krajach (np. firma w jednym kraju jako podwykonawca wykonuje projekty dla firmy w innym kraju). Nierzadko zdarzało się, że ten sam aparat (np. falownik czy sterownik PLC) był w każdym kraju tworzony w oparciu o inne symbole, wykorzystywane w danym kraju.
W wersji 23 programu uporządkowano bibliotekę symboli. Główne symbole elektryczne (pochodzące z normy 60617) zostały przejrzane, uporządkowane, poprawione i zapisane w nowym standardzie nazewnictwa, zgodnym z obecnym standardem stosowanym przez organizację ISO dla symboli z normy 60617. Na przykład symbol cewki nosił kiedyś oznaczenie 07-15-01, a obecnie ma oznaczenie S00305. W programie Automation symbol ma nazwę PCS-S00305. Przedrostek „PCS” wskazuje, że jest to symbol standardowy stworzony dla programu PCSCHEMATIC Automation.
Część symboli zostało przeprojektowanych (zmieniono ich wygląd), żeby były bardziej czytelne i zgodne z wytycznymi norm. Uporządkowano również piny – ich położenie i oznaczenia. Wszystkie nowe symbole wykorzystują teraz czcionkę Arial (zamiast starej czcionki PCSCHEMATIC, która nie będzie dalej stosowana w programie.
Symbole dostarczane razem z programem (oraz pobierane z portalu aparatury) są podpisane kodem SHA i zabezpieczone przed zmianami. Chcąc zmienić standardowy symbol można go zapisać tylko pod inną nazwą (taki symbol nie będzie posiadał kodu SHA).
To pierwszy z elementów zapewnienia spójności i niezawodności programu. Symbole podpisane kodem SHA są sprawdzone i gwarantują prawidłowe dzianie programu.
Użytkownicy nadal będą mieli możliwość tworzenia własnych symboli, ale będą to robili na własną odpowiedzialność – producent nie odpowiada za błędne działanie programu spowodowane błędami w symbolach użytkownika.
Duże zmiany nastąpiły również dla symboli PLC. Zamiast dziesiątek symboli prezentujących różne kombinacje ilości WE/WY i ilości zacisków na każde WE/WY, zastosowano symbole prezentujące jedno WE lub WY z różną ilością zacisków na WE/WY. W efekcie ograniczono ilość symboli PLC, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć potrzebne symbole. Spowoduje to też, że projekty będą bardziej spójne graficznie. Dzięki ujednoliceniu symboli PLC uproszczone zostało tworzenie nowych sterowników PLC za pomocą kreatora aparatów, a w przyszłości planowane jest wprowadzenie konfiguratora PLC, który będzie pozwalał na zmianę konfiguracji sterowników już użytych w projekcie (bardzo przydatne w przypadku uniwersalnych sterowników, które są konfigurowane przez użytkownika – on określa, ile chce mieć WE, a ile WY w sterowniku).
Baza aparatury zmieniła swoją strukturę. Każdy aparat będzie teraz zawierał informację, czy został dostarczony przez producenta programu (pobrany z portalu aparatury) czy też został wprowadzony przez użytkownika. Aparaty przygotowane przez producenta wykorzystują tylko nowe symbole i są przygotowane zgodnie z zasadami, gwarantując prawidłowe działanie programu.
Baza aparatury będzie nadal pozwalała na rozbudowę i dodawanie nowych aparatów. W takim wypadku to użytkownik będzie ponosił odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność danych.
Wszystkie aparaty dostarczane przez producenta programu i pobierane z portalu aparatury są zablokowane przed zmianami w bazie, co zapewni prawidłowość działania programu.
Wraz z wersją 23 programu uruchomiony zostaje portal aparatury, który będzie źródłem do pobierania nowych aparatów do programu. Program jest zintegrowany z portalem, dzięki czemu pobieranie aparatów jest maksymalnie zautomatyzowane i uproszczone.
Portal aparatury zawiera zweryfikowane aparaty, które gwarantują prawidłowe i niezawodne działanie programu.
Portal aparatury będzie stanowił jedyne i globalne źródło aparatów do programu, dostępne dla każdego użytkownika w dowolnym kraju.
Użytkownicy wersji 23 i nowszych będą mieli dostęp do aktualizacji baz za pomocą portalu na zasadach określonych przez producenta programu.
Zmiany, które zostały wprowadzone w wersji 23 programu wymuszają na nas zmiany w przygotowywaniu baz aparatury do programu. Od wersji 23 aktualizacje, które będą przez nas opracowywane będą wysyłane na portal, sprawdzane i udostępniane w portalu.
Opracowywane przez nas aktualizacje będą zgodne z wersją 23 i nowszymi. Siłą rzeczy nie będą one kompatybilne ze starszymi wersjami programu.
Chcąc zapewnić użytkownikom starszych wersji programu dostęp do aktualizacji baz aparatury, będziemy jeszcze przez pewien czas udostępniać równolegle aktualizacje do najnowszej i do starszych wersji programu. Niestety wiąże się to z większym nakładem pracy, gdyż bazy do starszych wersji programu trzeba wykonać niemal od podstaw po raz drugi. To skutkuje koniecznością podwyższenia ceny usługi aktualizacji baz aparatury dla starszych wersji programu.
Wprowadzone nowe wersje programu wymusiły również konieczność przeniesienia usługi aktualizacji baz aparatury do stanu „w trakcie wygaszania”. Jeżeli będą chętni, będziemy zapewniali aktualizacje baz aparatury do wersji bieżącej i do dwóch starszych wersji (aktualnie będzie to do wersji 23, 22 i 21). Usługa będzie aktywna do wersji 24 włącznie (aktualizacje do wersji 24, 23 i 22). Wraz z pojawieniem się wersji 25 usługa aktualizacji baz aparatury w obecnej postaci zostanie ostatecznie wygaszona.
INFORMIK |
tel. +48 71-352-85-71 |
|
© 2023 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności